FOTO: infobijeljina.com

SARAJEVO - Sa hapšenjem ministra bezbjednosti BiH Nenada Nešića i vršioca dužnosti direktora preduzeća "Putevi RS" Milana Dakića, kojima je određen i jednomjesečni pritvor, ove dvije institucije ostale su bez čelnih ljudi, a juče nismo uspjeli saznati ko će donositi odluke koje su samo u njihovoj nadležnosti dok su oni u zatvoru.

Sud BiH odredio je u noći sa subote na nedjelju jednomjesečni pritvor Nešiću, Dakiću, te vlasniku firme "Ledžend" Mladenu Lučiću, koji su uhapšeni u akciji "Tunel 2".

- Prihvaćen je prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje jednomjesečnog pritvora. Po ovom rješenju, pritvor može trajati najduže mjesec, računajući od dana lišenja slobode, odnosno do 26. januara ili do nove odluke Suda - navedeno je u saopštenju Suda BiH.

Naveli su i da je pritvor određen zbog bojazni da će boravkom na slobodi osumnjičeni uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za krivični postupak, uticati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače.

Nešiću, Lučiću i Dakiću na teret se stavlja da su počinili krivična djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita. Nešiću se ova krivična djela stavljaju na teret  dok je obavljao dužnost direktora "Puteva RS", a Dakiću nakon što je preuzeo tu fotelju.

Nakon određivanja pritvora Dakić i Lučić smješteni su u državni zatvor u Vojkovićima, a Nešić je i juče boravio u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu jer se osjećao loše.

- Nešić je ostao u bolnici. Mi ga čuvamo. Kada ljekari odluče da ga otpuste on će biti prebačen u zatvor - kazao je "Glasu" upravnik državnog zatvora u Vojkovićima Siniša Perković.

Odbrane Nešića i Dakića najavile su juče da će uložiti žalbu na odluku Suda BiH o određivanju jednomjesečnog pritvora. Njihovi advokati Senka Nožica i Petko Budiša kazali su "Glasu" da imaju rok od 24 sata da ulože žalbu Apelacionom odjeljenju Suda BiH.

Kako će ubuduće funkcionisati Ministarstvo bezbjednosti BiH odgovor bi po svemu sudeći trebalo da donese predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto, koja juče nije odgovarala na naše pozive.

Ništa bolje nismo prošli ni kod Ministarstva saobraćaja i veza, pod čijim su resorom "Putevi RS" jer ministar Nedeljko Čubrilović nije odgovarao na naše pozive. U Nadzornom odboru ovog javnog preduzeća kazali su da će se Čubrilović oglasiti i kazati kako i šta dalje. 

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Mira Pekić kazala je "Glasu" da svako ministarstvo ima stručnu službu i ljude koji su zaposleni i koji rade sve tekuće predviđene poslove.

- Ministar odnosno njegovi zamjenici prisustvuje sjednicama Savjeta ministara, a ja mislim da ni jednim pravilnikom niti aktom nije regulisano to šta će se dogoditi ako ministar bude uhapšen i spriječen da obavlja svoju dužnost, i šta će biti ako bude pušten nakon mjesec dana na slobodu - kazala je Pekićeva.

Tekuće poslove ministarstvo će, navodi ona, nastavljati da obavlja, ali podvlači da bez potpisa ministra ne mogu biti poslati akti koji idu iz ministarstva.

- Njih nema ko da odobri, potpiše. Dakle, nema odgovornog lica u tom ministarstvu. To je problem za funkcionisanje. To je na Krišto da vidi šta će se dogoditi. Kada je prije dvije godine uhapšen ministar za ljudska prava i izbjeglice Miloš Lučić on je sam podnio ostavku tadašnjem predsjedavajućem Savjeta ministara. Ovo je nešto što se prvi put dešava u BiH da je ministar uhapšen za vrijeme mandata i to zbog sumnje na krivična djela počinjena u nekom ranijem periodu, odnosno dok je obavljao neku drugu funkciju - poručila je Pekićeva.

Podsjetila je i da je ono što se sada dešava sa Nešićem nema nikakve veze sa ministarstvom bezbjednosti na čijem je čelu, već sa preduzećem "Putevi RS" kojim je rukovodio od 2016. do 2020. godine.

- Ovo je potpuno nova i čudna situacija. Šta će se stvarno dogoditi, ne znam. Mislim da mi mijenjamo zakone od slučaja do slučaja. Zakonski propisi ne poznaju ovakve situacije, već poznaju spriječenost obavljanja posla ministra samo u slučaju bolesti. Kod nas se sve mijenja od situacije do situacije, pravne akte samo prilagođavaju - kazala je Pekićeva i dodala da je za neka akta ovlašten i da potpiše zamjenik ministra, ali ne za sva.

Naglasila je da će BiH po svemu sudeći na kraju biti zemlja sa najviše prilagodnih izmjena zakonskih propisa za neke nenormalne situacije.

Detalji sa ročišta

Na ročištu u Sudu BiH za određivanje pritvora Nenadu Nešiću, Milanu Dakiću i Mladenu Lučiću tužiteljka Bojana Jolović navela je da je istraga počela 2019. i to od strane SIPA te da su tom prilikom primijećene tri sumnjive transakcije sa "Romanijaputeva" na Esada Avdića.

Nastavkom istrage je otkriveno, prema navodima tužilaštva, nekoliko fiktivnih pravnih poslova, odnosno fiktivnih ugovora za podizvođačke radove kojima se novac izvlačio iz "Puteva RS" prema više osoba. Pozivajući se na iskaz direktora "Romanijaputeva" Mirka Pandurevića, Jolovićeva je navela da je on priznao da je od Nešića 2016. godine dobio ultimatum da iz ugovora mora izvući deset odsto. Na ročištu se čulo i da je nastavljeno izvlačenje novca i pod aktuelnom upravom "Puteva RS".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 7 )