Majevički poljoprivrednik, Darko Milošević poštuje tradiciju predaka, ali primjenjuje i struku i nauku. Najveći problem sa kojim se susreće je nedostatak radne snage.
Majevički i podmajevički kraj ima dugu tradiciju u proizvodnji šljive i voćnih rakija, a voćarstvo je jedan od strateških pravaca razvoja. Samo na području opštine Ugljevik ima oko milion voćnih stabala. Mada voćarstvo prate brojni problemi poput klimatskih promjena, svakodnevnih poskupljenja, nestabilnog tržišta, u novi proizvodni ciklus voćari ipak ulaze sa optimizmom.
Darko Milošević iz Tutnjevca, četvrta je generacija voćara u porodici. Pod šljivom, jabukom, kruškom, trešnjom i kajsijom ima 9,5 hektara, a godišnje proizvede od 200 do 250 tona voća. U odnosu na predke, Darko se bavi intenzivnom voćarskom proizvodnjom. Poštuje tradiciju starih, ali primjenjuje i struku i nauku.
- Imamo voćnjak koji je star 24 godine, ali i voćnjake guste sadnje koji su podignuti prije desetak godina, pokrivene protivgradnom mrežom i sistemima za navodnjavanje. Voćarstvo zahtijeva mnogo truda, ali i ulaganja. U odnosu na protekle godine sadnice su skuplje, repromaterijali takođe, ali najveći problem je nedostatak radne snage. Samo za dnevnice godišnje izdvojimo oko 100.000 KM – kaže Darko za portal InfoBijeljina.
Ovo je poznat šljivarski kraj, a šljiva proizvedena na ovom području odavno je našla svoje mjesto na zahtjevnom tržištu. Izvozi se, uglavnom, u Njemačku, Austriju, a nekada se plasiralo i na rusko tržište.
- Vjerujem da se od voćarstva može lijepo živjeti. Jeste da se mora raditi i uložiti, ali na kraju se isplati - kaže ovaj ugljevički voćar.
Naglašava da bi bez podsticaja Vlade, odnosno Ministarstva poljoprivrede i lokalne zajednice, ova proizvodnja bila neodrživa.
- Mora se imati adekvatna mehanizacija. Mi smo, zahvaljujući podsticajima iz lokalnog budžeta nabavili novi traktor, tanjiraču-pipalicu i akumulatorske makaze kojima se rezidba ubrzava za 50 odsto u odnosu na ručne makaze – priča ovaj ugledni voćar.
Opština Ugljevik podstiče razvoj voćarstva, ali i ostale grane agrara. Iz ovogodišnjeg budžeta za unapređenje poljoprivrede koji iznosi oko pola miliona maraka, za podizanje novih voćnih zasada izdvojeno je 24.300 KM. Dvadeset voćara dobilo je 5 odsto od uloženih sredstava, a maksimalan iznos po korisniku bio je 3.000 KM. Ovom mjerom pokušavaju animirati voćare da zanove voćnjake, jer ovo područje ima odlične prirodne i klimatske preduslove za uzgoj voća.